CREATE ACCOUNT

FORGOT YOUR DETAILS?İksa Çalışmaları

Keops Yapı

Yarma şevlerini desteklemek veya benzeri bir amaçla inşa edilmiş kargir veya betonarme duvar.

Yapı kazılarında, yer altı suyu çıkmayan kuru zeminlerin, kendini tutamayıp kayma yapmasına karşı, kazı yüzlerini desteklemek amacıyla uygulanan sisteme iksa denir.

Ankraj

Bir yapı elemanını, başka bir malzemeye veya elemanın içine sokarak sabitlenmesi yöntemiyle birlikte çalışır hale getirme işlemine “Ankraj” denilmektedir. Betonarme yapılarda çelik donatının beton içerisine bağlanması, bir yapı öğesini kagir bir bölüme kenetle tutturma veya demirleme, şev stabilitesini sağlama gibi iksa yöntemleri, “Ankraj” olarak geçmektedir. Ankraj, binanın zamanla yerine oturması ile oluşabilecek çatlaklara önüne geçerek sağlam bir güvenlik sağlamaktadır.

Fore Kazık

Keops Yapı, "İksa" temel kazısının en önemli başlangıç aşamasında, zeminlerdeki hareket potansiyeli olan lokasyonları tespit etmek ve buralarda meydana gelecek kaymaları önlemek için uygulanan bir yöntemdir. Temel kazılarındaki çeşitli "İksa" uygulamaları, arazinin yapısına ve yanal basınçlara göre yöntem belirlenmesini ve kademeli olarak hafriyat alınmasını gerektirir. Keops Yapı, uzman kadrosu ve yeterli ekipmanı ile müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun her türlü derin Temel Sistem Uygulamaları"nı gerçekleştirmektedir.

İksa Derin Kazı

Yeraltı otoparklarında, metro istasyon binalarında ve temeli derin kazılmak zorunda olan gökdelen gibi binalarda yerden kazanmak amacıyla derin kazı çalışmalarına ihtiyaç vardır. Keops Yapı'nın uzman personeli, ilkin arazi yapısına ve yanal basınçlara göre yöntem belirleyerek kademeli hafriyat uygulamasıyla birlikte "İksa Sistemi"ni bir bütün olarak derin kazıya uygulamaktadır. Uygulamada, "Fore Kazık" ve "Mini Kazık" yöntemleri ile birlikte "Ankrajlı İksa" ve "Zemin Çivili İksa" gibi yöntemleri ihtiyaca göre entegre ederek uygulama yapmaktadır.

Mini Kazık

"Zemin İyileştirme ve İksa" sistemlerinde yaygın olarak kullanılan 25-30 cm çaplı kazık uygulamalarına “Mini Kazık” olarak ifade edilmektedir. Ekipman ve makine ölçüleri fore kazık ve jet grout sistemlerine göre daha küçük olduğundan tercih edilmektedir. Mini kazık, 12 ila 15 metre derinliğe kadar olan "İksa" uygulamalarında ve "Temel Altı Zemin İyileştirme" işlerinde tercih edilmektedir.

Temel Kazıları

Ticari Yapılar

Keops Yapı, yöntem olarak yapılacak projenin temelinden %95 oranında ne kadar hafriyat çıkacağını, bu hafriyatın ne kadarlık kısmının daha sonra tesviye ve dolgular için kullanılacağını hesaplar. "Temel Kazısı" tapılacak zeminin kumluk, bataklık veya yeraltı su düzeyinin yüksek olup olmasına bağlı olarak ne tür bir "İksa" yönteminin veya yöntemlerinin kullanılacağına karar verir. Açılacak çukurlar ile kazı sırasında ortaya çıkan su tahliyesini sağlar. Bataklık zeminlerde ise temel altına filtre çakılı ile drenaj tabakası oluşturarak işlemi bitirir.

Zemin Araştırma

Yer derinlikleri, kalınlıkları, yoğunlukları, elektrik özdirençleri, sismik hızları, ivmesi, yeraltı suyu derinliği ve diğer dinamik parametreler ile deprem davranışları arasında korelasyonlu ilişki analizleri “Zemin Araştırması” veya “Zemin Etüdü” yapılarak elde edilmektedir. Keops Yapı'nın uzman personeli, zemin araştırması, sismik, elektromanyetik, gravite ve radyoaktivite gibi başlıca bilimsel yöntemleri, güvenilir sonuçları elde etmek için kullanmaktadır.

Zemin Islahı

Keops Yapı, zemin stabilizatörü uygulamalarıyla gevşek toprak tabakalarını, kil içeren katmanları, dağınık serbest halde olan granüllü toprak ve kum katmanlarını güçlendirmektedir. Böylelikle yüzeye yakın yer altı sularının sebep olabileceği “Zemin Sıvılaşması” önceden önleyebilmektedir. Uygulandığı zemin ıslah çalışmalarıyla zemin katmanları su geçirimsiz hale geldiğinden yeraltı kimyasallarına karşıda dayanıklılık sağlanmaktadır. Finalde temel altında su geçirimsiz tabaka oluşturulduğundan betonarme yapıda oluşabilecek korozyon da önlenmiş olmaktadır.

 
TOP

A wonderful serenity has taken possession of my entire soul, like these sweet mornings of spring which I enjoy with my whole heart. I am alone, and feel the charm of existence in this spot, which was created for the bliss of souls like mine.

I am so happy, my dear friend, so absorbed in the exquisite sense of mere tranquil existence, that I neglect my talents. I should be incapable of drawing a single stroke at the present moment; and yet I feel that I never was a greater artist than now.

When, while the lovely valley teems with vapour around me, and the meridian sun strikes the upper surface of the impenetrable foliage of my trees, and but a few stray gleams steal into the inner sanctuary, I throw myself down among the tall grass by the trickling stream; and, as I lie close to the earth, a thousand unknown plants are noticed by me: when I hear the buzz of the little world among the stalks, and grow familiar with the countless indescribable forms of the insects and flies, then I feel the presence of the Almighty, who formed us in his own image.

Duis dictum tristique lacus, id placerat dolor lobortis sed. In nulla lorem, accumsan sed mollis eu, dapibus non sapien. Curabitur eu adipiscing ipsum. Mauris ut dui turpis, vel iaculis est. Morbi molestie fermentum sem quis ultricies. Mauris ac lacinia sapien. Fusce ut enim libero, vitae venenatis arcu. Cras viverra, libero a fringilla gravida, dolor enim cursus turpis, id sodales sem justo sit amet lectus. Fusce ut arcu eu metus lacinia commodo. Proin cursus ornare turpis, et faucibus ipsum egestas ut. Maecenas aliquam suscipit ante non consectetur. Etiam quis metus a dolor vehicula scelerisque.

Nam elementum consequat bibendum. Suspendisse id semper odio. Sed nec leo vel ligula cursus aliquet a nec nulla. Sed eu nulla quam. Etiam quis est ut sapien volutpat vulputate. Cras in purus quis sapien aliquam viverra et volutpat ligula. Vestibulum condimentum ultricies pharetra. Etiam dapibus cursus ligula quis iaculis. Mauris pellentesque dui quis mi fermentum elementum sodales libero consequat. Duis eu elit et dui varius bibendum. Sed interdum nisl in ante sollicitudin id facilisis tortor ullamcorper. Etiam scelerisque leo vel elit venenatis nec condimentum ipsum molestie. In hac habitasse platea dictumst. Sed quis nulla et nibh aliquam cursus vitae quis enim. Maecenas eget risus turpis.