CREATE ACCOUNT

FORGOT YOUR DETAILS?

Yangın Yalıtımı

İhmal ve talihsizlikle başlayan yangınlar, her gün yüzlerde can ve mal kayıplarına yol açmaktadır. Bunu önlemenin yolu yangın yalıtımı yaptırmaktır. Keops Yapı, diğer yalıtım uygulamalarında olduğu gibi yangın yalıtımı konusunda da uzman mühendis ve uygulamacı personeliyle müşterilerine uygun çözümler sunmaktadır. Yanıcı madde, oksijen ve ısı kaynağıyla oluşan sisteme yangın üçgeni deniyor. Yaşam alanlarında bu yangın üçgenin iki bileşeni çok önemlidir. Yanan madde ve ısı kaynağı. Bu alanlarda her tür mobilya, perde, duvar kâğıdı gibi eşyalar yanıcıdır. Yangınlar için gereken oksijen ise havada hazırdır. Yangını başlatan ısı kaynağı ise sönmemiş bir sigara, elektrik kontağı, güneş ısınları, soba ve ocaklardır. Diğer yandan bazı kimyasal reaksiyonlara ve sürtünmeye bağlı olarak ortaya çıkan ısılar ile yanıcı maddelerin herhangi bir şekilde tutuşma sıcaklığına erişmesi yangının başlamasına neden olmaktadır.

Yangından korunma denildiğinde bugün, birçok kişinin aklına, yangın söndürme sistemleri geliyor. Aktif koruma sistemleri olarak adlandırılan bu sistemler yangın güvenliğinde önemli bir rol oynayabilirler ancak, iş işten çoktan geçebilir. Çünkü bu sitemler yangının başlamasından sonra devreye girmekte ve mekanik arıza gibi çeşitli nedenler ile fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremeyebilirler. Bu hayati riski önlemenin yolu, yangının ve zararlı etkilerinin diğer alanlara yayılmasını yavaşlatacak, kişilerin yangın mahallinden güvenli bir şekilde tahliye edilmesine imkan sağlayacak yapısal önlemler alınması zorunludur. İşte bu noktada yangın yalıtımının önemi ortaya çıkar. Yangınlarda can kayıplarının önemli bölümü, yanma sırasında ortaya çıkan dumandan ve bu dumanın içindeki hidrojen–siyanür, karbondioksit, karbon monoksit ve karbon-sülfür baslıca zehirleyici gazlardan kaynaklanır. Yangının yayılmasını, yanma reaksiyonu yavaşlatacak yangın yalıtımı yapılması gerekir. Bu noktada tercih edilecek malzeme ve yapılacak işlemler zinciri, ciddi bir uzmanlık gerektirmektedir. Yangınlarda yangının yayılmadan kontrol altına alınması, yapı içerisinde yangın dayanımlı bölümlerin oluşturulması ile çözümlenmektedir. Yangın yalıtım malzemeleri ile oluşturulan bu dirençli bölümler ile belirli sürelerde yangının yayılımı sınırlandırılarak; itfaiye ekiplerinin yangın büyümeden müdahale edebilmeleri için zaman kazandırılır. Dolayısıyla mal ve can kayıpları yangın izolasyonu ile azaltılmış olur. Yangın yalıtımında yapı içerisinde yangın dayanımlı bölümleri oluştururken camyünü, tasyünü, alçı panolar, lifli çimento panolar, seramik yünü, perlit, vermikülit, cam köpüğü, kalsiyum silikat, özel mastikler, ısı ile genleşen özel boyalar, özel kapı ve cam fitilleri vb. gibi bir dizi yangın yürütmeyen TSE & CE belgeli malzemeler kullanılmaktadır.

TOP

A wonderful serenity has taken possession of my entire soul, like these sweet mornings of spring which I enjoy with my whole heart. I am alone, and feel the charm of existence in this spot, which was created for the bliss of souls like mine.

I am so happy, my dear friend, so absorbed in the exquisite sense of mere tranquil existence, that I neglect my talents. I should be incapable of drawing a single stroke at the present moment; and yet I feel that I never was a greater artist than now.

When, while the lovely valley teems with vapour around me, and the meridian sun strikes the upper surface of the impenetrable foliage of my trees, and but a few stray gleams steal into the inner sanctuary, I throw myself down among the tall grass by the trickling stream; and, as I lie close to the earth, a thousand unknown plants are noticed by me: when I hear the buzz of the little world among the stalks, and grow familiar with the countless indescribable forms of the insects and flies, then I feel the presence of the Almighty, who formed us in his own image.

Duis dictum tristique lacus, id placerat dolor lobortis sed. In nulla lorem, accumsan sed mollis eu, dapibus non sapien. Curabitur eu adipiscing ipsum. Mauris ut dui turpis, vel iaculis est. Morbi molestie fermentum sem quis ultricies. Mauris ac lacinia sapien. Fusce ut enim libero, vitae venenatis arcu. Cras viverra, libero a fringilla gravida, dolor enim cursus turpis, id sodales sem justo sit amet lectus. Fusce ut arcu eu metus lacinia commodo. Proin cursus ornare turpis, et faucibus ipsum egestas ut. Maecenas aliquam suscipit ante non consectetur. Etiam quis metus a dolor vehicula scelerisque.

Nam elementum consequat bibendum. Suspendisse id semper odio. Sed nec leo vel ligula cursus aliquet a nec nulla. Sed eu nulla quam. Etiam quis est ut sapien volutpat vulputate. Cras in purus quis sapien aliquam viverra et volutpat ligula. Vestibulum condimentum ultricies pharetra. Etiam dapibus cursus ligula quis iaculis. Mauris pellentesque dui quis mi fermentum elementum sodales libero consequat. Duis eu elit et dui varius bibendum. Sed interdum nisl in ante sollicitudin id facilisis tortor ullamcorper. Etiam scelerisque leo vel elit venenatis nec condimentum ipsum molestie. In hac habitasse platea dictumst. Sed quis nulla et nibh aliquam cursus vitae quis enim. Maecenas eget risus turpis.